Тресалиште (Драчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тресалиште


Местоположба 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167Координати: 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167
Основни податоци
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тресалиштенекропола од римското време. Во 1949 година во месноста Стефановски Дол е откриена надгробна стела со релјеф и латински натпис. Стелата се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069