Црква Св. Атанас (Усје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св. Атанас

Карта

Местоположба 41°57′21″N 21°27′22″E / 41.95583° СГШ; 21.45611° ИГД / 41.95583; 21.45611Координати: 41°57′21″N 21°27′22″E / 41.95583° СГШ; 21.45611° ИГД / 41.95583; 21.45611
Основни податоци
Место Усје
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Црква Св. Атанасосамен наод од римското време во скопското село Усје, Општина Кисела Вода, на периферијата на градот Скопје. Наодот е во облик на надгробна база од бел мермер и со латински натпис, која до 1954 г. се користела во старата селска црква „Св. Атанас“ како чесна трпеза, пред нејзиното обновување во денешниот објект. Не се знае од каде потекнува ниту кога е однесена од црквата.[1]

Наодот се чува во Куршумли-ан во Скопје, каде е сместен лапидариумот на Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.