Уши (Пинтија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уши is located in Македонија
Уши
Местоположба на Уши во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°29′0″E / 41.95750° СГШ; 21.48333° ИГД / 41.95750; 21.48333Координати: 41°57′27″N 21°29′0″E / 41.95750° СГШ; 21.48333° ИГД / 41.95750; 21.48333
Основни податоци
Место Пинтија
Општина Кисела Вода
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Уши — археолошко наоѓалиште во населбата Пинтија во Општина Кисела Вода, Скопје. Претставува некропола од доцноантичко време.[1]

Сместено е на 350 м северно од училиштето (месното подрачно училиште на ООУ „Рајко Жизофов“), во дворот на Глигор Глигоров. На длабочина од 0,8 м, при копањето на темели за куќа се откриени гробови од камени плочи и тегули.

Во 1994 г. Музејот на Град Скопје извршил интервентно ископување на два гроба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.