Прејди на содржината

Пинтија (Драчево)

Координати: 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинтија


Местоположба 41°56′12″N 21°31′18″E / 41.93667° СГШ; 21.52167° ИГД / 41.93667; 21.52167
Основни податоци
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Пинтија (Ќуприја)некропола од доцноантичко време. На 2 километри северозападно од средишниот дел на селото Драчево, во 1952 година, при подготовките на нивите за садење на лозја се откриени повеќе гробови и една гробница градена од римски надгробни споменици, Најдените прилози се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069