Крест-енколпион Богородица Купјатицкаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крест-енколпион Богородица Купјатицкаја е христијански крст. Изработен е во Киев во XII век.

Легура на бакар, изработен со лиење. Централен музеј на стара руска уметност -Андреј Рубљов, Москва, Русија.

Во центарот е Богородица воцел раст со младенецот на левата рака. На краевите во медалјони се портрети на светциизработени со лиење.

Богородица Купјатицкаја, иконографски е од видот на Пресвета Богородица Одигитрија. Директно византиско влијанија, мотив кој често се среќава во икони од тој период во Македонија. Веќе на крајот на XII век, ликот на Пресвета Богородица Купјатицкај бил широко користен во јужните руски земји и пошироко[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]