Каролиншки крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каролиншки крст

Германскиот дизајнер Рудолф Кох во 1932 година објавил колекција од 158 плочи цртежи на христијански симболи. Под насловот „Крст“, вклучени се дванаесет цртежи на христијански варијанти на крстот. Еден од нив, наречен „Каролиншки крст“ (Karolingisches Kreuz) покажува крст од четири трикветри кои се впишани во круг.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]