Коптски крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Современ дизајн користен од коптската католичка црква.

Терминот коптски крст може да се однесува на голем број христијански крстовидни варијанти поврзани со коптски христијани.

Модерна форма[уреди | уреди извор]

Коптски свештеник држи коптски крст (Каиро 2010).

Формата што се користи во коптската црква и дефинирана како коптски крст е составена од две задебелени линии со еднаква должина што се пресекуваат во средината под прав агол. На секој агол има три точки, кои го претставуваат светото тројство на Отецот, Синот и Светиот Дух.