Болнишки крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болнишки крст
Болнишките натписи се вториот најстар примерок од досегашната фаза на грузиското писмо. Во средината на натписите се појавува „Болнишкиот крст“.

Болнишкиот крст (грузиски: ბოლნისის ჯვარი bolnisis ǰvari) е симбол на крст, земен од украс од 5 век во црквата Болниси Сиони, што дошло да се користи како национален симбол на Грузија.

Тој е варијанта на Стапалниот крстот (Cross pattée) познат во христијанската симболика на доцната антика и раниот средновековен период. Истиот симбол довел до вкрстени варијанти користени за време на крстоносните војни, Малтешкиот крст на витешките болничари и (преку Ерусалимскиот крст и Црниот крст на тевтонскиот ред) Железниот крст што го користела германската војска.

Четирите мали крстови што се користат во грузиското знаме се официјално опишани како болнур-кацхури (ბოლნურ-კაცხური) иако тие се само малку со стапалната варијанта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Хелен Мачаваријани: Bolnisi sionis samsheneblo carcera. Mecniereba, Тбилиси 1985 година