Крст на Папата Свети Климент

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сидровиот крст, или крстот на морнарот, е стилизиран крст во облик на сидро. Тој е симбол кој е обликуван како знакт плус со издадености налик на сидро на секоја рака, па оттука и името. Симболот може да се користи за означување на 'тазе почеток' или 'надеж', како во Библијата, еврејската 6.19: „Која надеж ја имаме како сидро на душата, сигурна и стабилна, и која влегува во онаа во превезот“.[1]

Морнарскиот крст се нарекува и Крст на Папата Свети Климент наведувајќи на начинот на кој бил мачен.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Библијата на кралот Џејмс Hebrews 6.19
  2. Stracke, Richard (20 октомври 2015). „Saint Clement: The Iconography“. Christian Iconography.