Ерменски крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменски крст

Ерменскиот крст е симбол кој комбинира крст со цветни позиции или елементи. Во ерменското христијанство тоа било комбинирано со христијанскиот крст и овој дизајн честопати се користел за високи крстови (хачкар) - крст изработен од камен и често богато украсен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]