Краткокрила цистикола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Cisticola|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Краткокрила цистикола
Siffling Cisticola - Murchison Falls NP Uganda 06 5522 (17134495109).jpg
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Cisticola
Вид: Краткокрила цистикола
Биномен назив
Cisticola brachypterus
(Sharpe, 1870)
Short-winged cisticola
Siffling Cisticola - Murchison Falls NP Uganda 06 5522 (17134495109).jpg
Cisticola brachypterus brachypterus 1870.jpg
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Passeriformes
Family: Cisticolidae
Genus: Cisticola
Species:
C. brachypterus
Binomial name
Cisticola brachypterus

(Sharpe, 1870)

Краткокрила цистиколана (Cisticola brachypterus), исто така е познато како цистикола на на душкање.Тоа е вид на птица во семејството Цистиколади . Оваа птица ја има во има во Ангола, Бенин, Буркина Фасо, Бурунди, Камерун, Централноафриканска Република, Чад, Република Конго, Демократска Република Конго, Брегот на Слоновата Коска, Еритреја, Етиопија, Габон, Гамбија, Гана, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Кенија, Либерија, Малави, Мали, Мозамбик, Нигер, Нигерија, Руанда, Сенегал, Сиера Леоне, Сомалија, Јужен Судан, Танзанија, Того, Уганда, Замбија и Зимбабве .

Краткокрилната цистикола личи на недики, сличен член на родот Цистикола, но и недостига руплива круна со пократка опашка и чисти подножја.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Овој вид на птица е распространет низ субсахарска Африка, се јавува од западна Африка до Етиопија јужно до јужноафриканскиот дел на Мозамбик. Вообичаено се наоѓа во во расчистени шумски предели, особено миомбо ( Брахистегија ), но исто така и во други видови шума од савана. Исто така, зафаќа грмушки со насипи од термити, вегетација по дренажни линии и рабови на култивирани области. Гнездото има форма на топче со страничен влез, изградено од сува трева и лисја засилени со пајакова мрежа. Типично се поставува многу близу до земјата во грутка од трва или мала грмушка.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Најчесто јаде инсекти кои ги бара во тревни грутки и на земја. Следниве прехранбени производи се забележани во нејзината исхрана:

Инсекти како што се: термити скакулци (ортоптера) бубачки (Coleoptera) бубачки (хемиптера).

Размножување[уреди | уреди извор]

Во Зимбабве сезоната на поставување јајца е од ноември-март. Птицата носи 2-4 јајца, кои ги инкубира само женката околу 14 дена. Пилињата остануваат во гнездото околу 17 дена.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Cisticola brachypterus. Црвен список на загрозени видови. 2012. Посетено на 26 November 2013.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. BirdLife International (2012). "Cisticola brachypterus". IUCN Red List of Threatened Species. 2012. Retrieved 26 November 2013.CS1 maint: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]