Корисник:19user99/789

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Текстот на Admonitio generalis (789)

Година 789 (DCCLXXXIX) беше заеднички година со почеток во четвртокот (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 789 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

Исламски калифат[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Востание во Јапонија води кон голем пораз за императорот Канму, како и тешка суша и глад; улиците на главниот град Нагаока-кјо се препловени со болни.

Родени[уреди | уреди извор]

  • Лу Шанг, канцелар на династијата Танг (почина во 859)
  • Зирјаб, муслимански поет и музичар (почина во 857)

Починати[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

[[Категорија:789]]