Ободрити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ободрити на карта на Франкско Кралство

Ободрити се словенски племиња кои живееле во областа на денешната провинција Мекленбург во Германија.