Конан О’Брајен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конан О’Брајен
О'Брајан во Сан Диего Комик-Кон 2019
Родено имеКонан Кристофер О'Брајан
Роден18 април 1963(1963-04-18)(60 г.)
Бруклаин, Масачусетс, САД
Медиум
ОбразованиеСредно училиште Бруклин
Обр. установаХарвард
Работен век1983—
Жанрови
 • Импровизациска комедија
 • скеч
 • физичка комедија
 • надреален хумор
 • црн хумор
 • сатира
Тематика
СопружникЕлизабета Ана Повел (в. 2002)
Деца2
Познати дела и улоги
Потпис

Конан Кристофер О’Брајен/О'Браен (англиски: Conan Christopher O'Brien; р. 18 април 1963) — американски телевизиски водител, комичар, сценарист, и продуцент. Тој е најпознат по тоа што ги водел доцните вечерни говорни емисии Доцна вечер со Конан О’Брајен (англиски: Late Night with Conan O'Brien) и Вечерното шоу со Конан О’Брајен (анг. The Tonight Show with Conan O'Brien), а од 2010 година, Конан (англ. Conan) на кабелскиот канал ТБС. Пред неговата кариера како водител, тој бил сценарист за Saturday Night Live и Симпсонови.

Роден во Бруклин, Масачусетс, О’Брајен бил одгледан во ирско католичко семејство. Тој служел како претседател на Лампун на Харвард, додека присуствувал на универзитетот Харвард, и бил сценарист за комедичната серија, Не потребно за вести. Откако пишувал за неколку претстави за комедија во Лос Анџелес, тој се приклучил на сценаристите на Saturday Night Live. О’Брајен бил исто така продуцент и сценарист на „Симпсонови“ две сезони сè додека не бил овластен од Ен-би-си (NBS) да ја преземе позицијата на Дејвид Летерман како домаќин на „Доцна ноќ“ во 1993 година. Виртуелен непознат за јавноста, почетниот мандат на О'Брајен по крајот на ноќта добил неповолен број на прегледи и остана на циклус на обновување во текот на своите рани години. Шоуто генерално се подобри со текот на времето и било многу ценето за време од неговото заминување во 2009 година. Потоа, О’Брајен се преселил од Њујорк во Лос Анџелес за да биде домаќин на сопствената инкарнација на Вечерното шоу за седум месеци, сè додека мрежната политика не предизвикала промена на водителот во 2010 г.

Ран живот[уреди | уреди извор]

О’Брајен е роден на 18 април 1963 година, во Бруклин, Масачусетс.[1] Неговиот татко, Томас Френсис О’Брајен (р. 1929), е лекар, епидемиолог и професор по медицина на Медицинскиот факултет Харвард.[2][3][4] Неговата мајка, Рут О’Брајен (р. 1931), е пензиониран адвокат и поранешен партнер во фирмата „Бостон Ropes & Grey“.[5][6] О’Брајен има три браќа и две сестри.

О’Брајен учеше во средното училиште во Бруклин, каде што служеше како главен уредник на училишниот весник „Сагамор“.[4] Во својата втора година, тој беше практикант за конгресменот Роберт Дринан[7] и во својата постара година, О'Брајен го освои „Националниот натпревар на наставници“ по англиски јазик за пишување со неговиот расказ „Да ги погребаат живите“.[8]

По дипломирањето како валедикторијан во 1981 година, О’Брајен влезе во универзитетот Харвард.[9] Живееше во Холворти Хол (анг. Holworthy Hall) во текот на својата прва година со идниот стопанственик Луис Убиас и уште двајца цимери,[10] и во Метер Хаус во тек на три години. Тој се концентрираше на историја и литература, а дипломирал како magna cum laude (висок латински ранг)[11] во 1985 година.[12] За време на колеџ, О’Брајен кратко време свиреше на тапани во бендот наречен „Bad Clams“, беше пишувач за списанието за хумор на Харвард Лампун,[13] и разви измислица за видеоиграта One on One: Dr. J vs. Larry Bird.[14] Во периодот од втора до трета година колеџ, тој беше претседател на Лампун.[15] Во тоа време, идниот шеф на О’Брајен од Ен-би-си, Џеф Закер, беше претседател на училишниот весник „Харвард Кримсон“.[16]

Кариера[уреди | уреди извор]

Доцна вечер со Конан О'Брајен (1993 — 2009)[уреди | уреди извор]

О'Брајен со сопругата Лиза во 2007 г.

Доцна Вечер со Конан О'Брајен, со потекло од Студио 6А на 30 Рокфелер Плаза во Њујорк, ја имаше својата прва епизода на 13 септември 1993 година на неповолни прегледи од современите критичари. Овој прием не беше целосно изненадувачки; О’Брајен напиша самодепресивен текст за The New York Times, насловен како „О’Брајен се гуши!“ на денот на премиерата на шоуто.[17] Критичарите го нападнаа О’Брајен: Том Шејлс од „Вашингтон Пост“ посочи дека „водителот продолжи со претходниот идентитет, Конан О’Бливион.“[18][19] Општо, критичарите сметале дека О’Брајен е нервозен и мачен на камера и дека тој бил „премногу паметен, премногу кон 'источен брег', премногу софистициран, премногу млад, па дури и премногу висок (193 см) за да биде успешен.“[18] Претставата постојано беше во ризик на откажување; во една ниска точка во 1994 година, Ен-би-си се закани дека ќе го стави на договор од недела до недела. Извршителите беа премногу загрижени да го заменат со Грег Кинеар, кој го следеше О'Брајен во 1:30 часот наутро.[18] Практикантите исполнија празни места во публиката додека филијалите почнаа да се распрашуваат за водители за замена.[20][21] На една инсталација по повеќекратно повторување на шоуто, помошникот Енди Рихтер ги опиша своите активности за одмор на следниов начин: „Седнав и се потсетив себеси како е да се биде невработен“. Шегата се однесуваше на гласините што се одвиваа дека Ен-би-си е близу до откажување на емисијата.[22] На 20 февруари 2009 година, Ен-би-си ја емитуваше последната епизода на Доцна Вечер со Конан О’Брајен. Шоуто се состоеше од компилација од претходни клипови на Доцна Вечер и вклучуваше изненадувачки настап на поранешниот помошник Енди Рихтер. Се појавија и Вил Ферел, Џон Маер и The White Stripes. О’Брајен ја заврши епизодата со уништување на сетот со секира, потоа предавање на парчињата од сетот кон публиката,[23][24] и заблагодарувајќи се на список на луѓе кои му помогнаа да дојде до тој момент во неговата кариера. Меѓу тие заблагодарени беа Лорн Михаелс, Дејвид Летерман, Џеј Лено и сопругата и децата на О’Брајен.

Сабота навечер во живо (Saturday Night Live)[уреди | уреди извор]

О'Брајен се преселил во Лос Анџелес по дипломирањето за да се придружи на персоналот за пишување на сатиричната комедија на HBONot Necessarily the News“.[25] Тој исто така бил сценарист на краткотрајното вечерно шоу „The Wilton North Report“.[25] Помина две години со тоа шоу каде редовно настапуваше со импровизациски групи, вклучувајќи ги „the Groundlings“. Во јануари 1988 година, извршниот продуцент на „Saturday Night Live“ (SNL), Лорн Михаелс, го ангажираше О’Брајен како сценарист. За време на неговите три години на SNL, тој напиша многу познати скeчови како „Г-дин краткотрајна меморија“ и „Набљудувачи на девојки“; вториот беше изведен од Том Хенкс и Џон Ловиц.[26]

О’Брајен, како и многу сценаристи на SNL, повремено се појавуваше како улога во скечовите; неговата најзабележителна улога беше како вратар во скечот со Том Хенкс наречен „Five-Timers Club“. О'Брајен се вратил да биде придружник на шоуто во 2001 година во текот на својата 26-та сезона.[27]

Симпсонови (1991 — 1993)[уреди | уреди извор]

Мајк Раис и Ал Џин, тогашни шоу-изведувачи на анимираниот ситком „Симпсонови“, го повикаа О’Брајен и му понудија работа. Серијата беше озлогласена во заедницата за пишување во тоа време; О’Брајен се сеќава, „сите сакаа да бидат во тоа шоу, но тие никогаш не беа ангажирани“.[27] О’Брајен беше еден од првите вработени во оригиналната екипа на шоуто. Со помош на блиската пријателка од групата Groundlings, глумицата Лиза Кудроу, О’Брајен купи стан во Беверли Хилс.[28][29] Тој и Кудроу дискутираа, а Кудроу веруваше дека треба О'Брајен да започне да настапува во нејзината група, наместо да пишува. О’Брајен не се согласи, чувствувајќи дека Кудроу го ласкала и исто така тврдел дека бил среќен како сценарист. Во својот говор одржан на класниот ден на Харвард во 2000 година,[30] О’Брајен ги спомнал „Симпсонови“ бидејќи шоуто го „спасило“.[31]

Бев многу нервозeн кога започнав. Ме пратија во некоја канцеларија и ми рекоа да започнам со пишување идеи. Ме оставија сам во таа канцеларија. Излегов после пет минути да се напијам кафе. Слушнав несреќа. Се вратив во канцеларијата и имаше дупка во прозорецот и мртва птица на подот. Буквално, во моите први десет минути во „Симпсонови“, една птица леташе низ стаклото на мојот прозорец, го удри крајниот ѕид, го скрши вратот и падна мртва на подот. Џорџ Мајер влезе, ме погледна, и рече: „Човеку, ова е некаков чуден знак“.

— О'Брајан на почетокот од Симпсонови [27]

Од 1991 до 1993 година, О’Брајен беше сценарист и продуцент на Симпсонови. Кога тој првпат пристигна во зградата, тие привремено му ја дадоа канцеларија на сценаристот Џеф Мартин. О’Брајен бил нервозен и самосвесен, чувствувајќи се дека ќе се посрамоти пред она што го сметаше за застрашувачка група на сценаристи.[27]

O'Брајан во Хелсинки 2009

Вечерно шоу (2009 — 2010)[уреди | уреди извор]

О'Брајен бил домаќин на Вечерното шоу повеќе од седум месеци во 2009 и 2010 година. Како дел од новиот договор со кој се преговараше за Ен-би-си во 2004 година, беше решено О'Брајен да го преземе вечерното шоу од Џеј Лено во 2009 година.[4] О’Брајен бил гостин во последната епизода на Џеј Лено од „Вечерното шоу“. На 1 јуни 2009 година, Вил Ферел стана првиот вечерашен гостин на Конан, и Перл Џам се појави како негов прв музички гостин.[32]

До јануари 2010 година, рејтингот на О'Брајен за шоуто беше многу понизок од оној кога беше водител Џеј Лено. Последната вечерва емисија со Конан се емитуваше на 22 јануари 2010 година, а на него беа прикажани гостите Том Хенкс, Стив Карол, Нил Јанг (пеејќи „Long May You Run“) и Вил Ферел.[33][34][35]

Џеј Лено се врати во шоуто за време на Зимските олимписки игри на Ен-би-си во 2010 година. После тоа, О’Брајен објавил дека ќе биде водител на ново шоу на кабелската станица ТБС.[36] Програмата наречена Конан, започна на 8 ноември 2010 година и сѐ уште трае.[37][38]

Личен живот[уреди | уреди извор]

О’Брајен се запознал со Елизабет Ана „Лиза“ Повел во 2000 година, кога се појави на „Вечерното шоу“ со Конан О’Брајен во рекламен скеч.[39] Двојката речиси беа заедно 18 месеци пред нивниот брак во 2002 година, во родниот град на Повел, Сиетл. О’Брајен и Повел имаат ќерка, Неве (р. 2003 година)[40] и син, Бекет (р. 2005 година).[41]

О'Брајен често го афирмира своето ирско католичко наследство во своето шоу. На една епизода внатре во глумечкото студио во 2009 година, тој изјави дека предците од двете страни на неговото семејство се преселиле во Америка од Ирска, почнувајќи од 1850-тите, последователно стапувајќи во брак само со други ирски католици, и дека неговата лоза е 100% ирски католик.[4]

О’Брајен купил палата од 10,5 милиони американски долари во Брентвуд, Лос Анџелес, Калифорнија, за да се подготви за неговата преселба таму во 2009 година од Њујорк, и да стане водител на Вечерното шоу во Универзалното студио Холивуд.[42]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Настапи во филмови
Година Филм Улога Забелешки
1998 Tomorrow Night Самиот Камео улога
2001 Pootie Tang Самиот Недоволно ценета камео улога
Vanilla Sky Самиот Камео улога
Storytelling Самиот Камео улога
2002 The Rutles 2: Can't Buy Me Lunch Самиот ТВ филм
2003 End of the Century: The Story of the Ramones Самиот Документарец
2005 Bewitched Самиот Камео улога
2006 Queer Duck: The Movie Самиот (глас)
Pittsburgh Самиот
2008 The Great Buck Howard Самиот Камео улога
2011 Conan O'Brien Can't Stop Самиот Документарец
2013 Batman: The Dark Knight Returns Part 2 Дејвид Ендокрин (глас)
Now You See Me Самиот Камео улога
The Secret Life of Walter Mitty Самиот Камео улога
2017 The Lego Batman Movie Ридлерот (глас)
Sandy Wexler Самиот
Movie Sound Effects: How Do They Do That? Ридлерот Краток филм
2019 Dads Самиот Документарец

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Настапи во песни
Година Наслов Пејач
2005 "The Denial Twist" The White Stripes
2016 "Fire" Пак Џин Јонг (со Конан О'Брајен, Стивен Јонг и Џимин Пак)
2019 "For Love" Куами Јуџин (со Конан О'Брајен)

Видеоигри[уреди | уреди извор]

Настапи во видеоигри
Година Видеоигра Улога (глас)
2012 Halo 4 Војник #1
2014 Lego Batman 3: Beyond Gotham Самиот
2019 Death Stranding The Wandering MC[43]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Conan O'Brien | TV Guide“. TVGuide.com (англиски). Посетено на 2020-07-25.
 2. „Conan O'Brien Biography (1963–)“. Film Reference. Посетено на May 9, 2008.
 3. „Conan Christopher O'Brien“. Ancestry. Архивирано од изворникот на May 16, 2008. Посетено на May 9, 2008.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Stated on Inside the Actors Studio, 2009
 5. „Ruth Reardon O'Brien 1931–“ (PDF). Stanford.edu. Посетено на January 23, 2010.[мртва врска]
 6. „Ruth Reardon O'Brien“. geni_family_tree.
 7. Rehearsal Scraps: Andy Ruins Conan's First Real Human Moment In 15 Years – CONAN on TBS на YouTube
 8. Coons, Phyllis (December 3, 1980). „Extra Credit: Starting Out with Style“. Boston Globe.
 9. Beggy, Carol (November 6, 2003). „Monet goes to Vegas; Kerry goes out on the town“. Boston Globe. Посетено на May 11, 2008.
 10. „Harvard College Freshman Dean's Office“. Harvard College. Архивирано од изворникот на јули 31, 2013. Посетено на мај 11, 2008.
 11. Laufenberg, Norbert B. (2005). Entertainment Celebrities. Trafford. стр. 482. ISBN 978-1-4120-5335-8.
 12. "@Google & YouTube present A Conversation with Conan O'Brien", AtGoogleTalks, May 7, 2010.
 13. O'Brien, Conan. The Tonight Show with Conan O'Brien, NBC, January 15, 2010.
 14. Maher, Jimmy (June 20, 2014). „Comprehend“. The Digital Antiquarian. Посетено на July 11, 2014.
 15. Longcope, Kay (October 24, 1983). „A Star Rising“. Boston Globe.
 16. Finke, Nikki (January 14, 2010). „NO JOKE: Jeff Zucker Had Conan Arrested“. Deadline Hollywood. Посетено на January 24, 2010.
 17. O'Brien, Conan (September 13, 1993). „O'Brien Flops!“. The New York Times. Посетено на December 21, 2012.
 18. 18,0 18,1 18,2 Hirschberg, Lynn (May 20, 2009). „Heeeere's . . . Conan!!!“. The New York Times. Посетено на December 21, 2012.
 19. Shales, Tom (October 19, 1993). „Go Gently into That Good Night, Already!“. The Washington Post. Посетено на April 21, 2020.
 20. Bianculli, David (September 26, 2005). „Conan on the Couch“. New York. Посетено на December 21, 2012.
 21. Shales, Tom. „Late Night's Late Riser“. The Washington Post. Посетено на April 19, 2020.
 22. Bianculli, David (June 15, 1994). „NBC's Conan O'Brien Awaits His Fate“. Chicago Tribune. Посетено на December 21, 2012.
 23. „Conan O'Brien Takes Ax To 'Late Night' Set“. kirotv.com. Архивирано од изворникот на September 29, 2011. Посетено на February 25, 2010.
 24. Huff, Richard (February 19, 2009). „Conan O'Brien ends 16-year run in New York to take over 'Tonight Show'. Daily News. New York. Архивирано од изворникот на 2009-02-22. Посетено на February 25, 2010.
 25. 25,0 25,1 Rabin, Nathan (August 30, 2006). „Conan O'Brien“. The A.V. Club. Архивирано од изворникот на 2008-05-20. Посетено на May 11, 2008.
 26. „Host of Late Night With Conan O'Brien“. Greater Talent Network. Архивирано од изворникот на April 18, 2008. Посетено на May 11, 2008.
 27. 27,0 27,1 27,2 27,3 Ortved, John (2009). The Simpsons: An Uncensored, Unauthorized History. Greystone Books. стр. 160–161. ISBN 978-1-55365-503-9.
 28. Kaplan, James (September 21, 1998). „The Late Conan O'Brien“. New York. Архивирано од изворникот на April 13, 2009. Посетено на August 27, 2013.
 29. Ortved, 2009. p. 163
 30. Volonnino, Michael R. (June 8, 2000). „O'Brien Returns to Harvard“. Harvard Crimson. Архивирано од изворникот на September 15, 2006. Посетено на May 11, 2008.
 31. „Conan O'Brien's Commencement Speech for the Harvard Class of 2000“. everything2. August 8, 2000. Посетено на May 11, 2008.
 32. „Will Ferrell Helps Conan Kick Things Off“. Ok!. May 18, 2009. Посетено на February 26, 2011.
 33. Carter, Bill (January 8, 2010). „NBC Wants Leno Back in Old Slot“. The New York Times. Посетено на January 8, 2010.
 34. Conan O'Brien Thanks Fans in "Tonight" Farewell[мртва врска], The New York Times, January 23, 2010
 35. Exclusive: Conan, NBC Officially Splitsville Архивирано на 15 јуни 2010 г., The Wrap, January 21, 2010
 36. Carter, Bill (2010-01-07). „NBC Wants Leno Back in Old Slot“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-07-25.
 37. NBC, Conan O'Brien Reach Deal for "Tonight Show" Exit, Broadcasting & Cable, January 21, 2010
 38. „> Blog > An Open Letter to Conan O'Brien“. Revision3. January 18, 2010. Архивирано од изворникот на February 26, 2011. Посетено на February 26, 2011.
 39. „Conan meets Liza Powel at Foote, Cone & Belding“. Посетено на June 18, 2015 – преку Vimeo.
 40. „Conan O'Brien and wife have baby girl“. USA Today. October 15, 2003. Посетено на May 11, 2008.
 41. „Conan O'Brien & Wife Have Second Child“. People. November 11, 2005. Архивирано од изворникот January 26, 2008. Посетено на March 1, 2019.
 42. Reardanz, Karen (January 21, 2008). „O'Brien Spends Big in L.A.“. San Francisco Chronicle. Архивирано од изворникот на 2008-05-16. Посетено на May 11, 2008.
 43. Purslow, Matt (October 24, 2019). „Death Stranding Features a Conan O'Brien Cameo“. IGN. Посетено на October 24, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Конан О’Брајен на Твитер

Конан О’Брајен на Семрежната филмска база на податоци (англиски)