Симпсонови

Од Википедија — слободната енциклопедија


Симпсонови — американски анимиран ситком создаден од Мет Гронинг за Fox Broadcasting Company. Серијата е сатиричен опис на животот на работничката класа, олицетворена од семејството Симпсон, која се состои од Хомер, Мардж, Барт, Лиза и Меги. Шоуто е поставено во измислениот град Спрингфилд и пародира американската култура и општество, телевизија и човечката состојба. Семејството било замислено од Гронинг непосредно пред покана за серија анимирани шорцеви со продуцентот Џејмс Л. Брукс. Гронинг создал дисфункционално семејство и ги именуваше ликовите по членовите на неговото семејство, заменувајќи го Барт за своето име. Шорцевите станаа дел од шоуто "Траси Улман" на 19 април 1987 година. По трката за три сезони, скитањето беше развиено во половина час премиерно време и стана првичен хит за Фокс, станувајќи прва серија на мрежата за слетување во Топ 30 рејтингот во сезона (1989-90).

Од своето деби на 17 декември 1989 година, емитувал 627 епизоди на Симпсонови. Нејзината 29-та сезона започна на 1 октомври 2017 година. Таа е најдолготрајната американска комедија и најдолготрајната американска анимирана програма, а во 2009 година го надмина "Гансмок" како најдолготрајна американска телевизиска серија. Филмот "Симпсонови", филм со долгометражни филмови, бил објавен во кината во светот на 27 јули 2007 година и изнесуваше 527 милиони долари. На 4 ноември 2016 година серијата била обновена за дваесет и девет и триесет [[

Податотека:Simpsons cast.png
Сите ликови во Симпсонови

]]

сезони од 22 епизоди секоја, проширувајќи го шоуто до 2019 година