Златна купола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Златна џамија
مسجد قبة الصخرة
כיפת הסלע
Jerusalem Dome of the rock BW 3.JPG
Основни податоци
Место Ерусалим, Израел
Координати
Припадност Ислам
Осветен 691
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Куполи 1

Златната џамија (арапски: مسجد قبة الصخرة; хебрејски: כיפת הסלע) е муслиманскo светилиште кое се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа џамија е позната и како Омарова џамија, и е најстарата муслиманска градба. Самото купе било изградено во 684 година на местото на храмот. За самата градба е позната сириските елементи кои биле користени при изградбата. За прв пат била реконструирана во 1554 година. Според исламот, ова е местото каде Мухамед воскреснал со својот коњ.