Прејди на содржината

Есенски мразовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есенски мразовец
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Монокотиледони
Ред: Лилјаноцветни
Семејство: Мразовци
Род: Мразовец
Вид: Есенски мразовец
Научен назив
Colchicum autumnale
L.[1]
Синоними[2]

Есенски мразовец (науч. Colchicum autumnale) — токсично есенско цветно растение кое наликувало на вистинските Качунки, но бил член на фамилијата на растенијата Colchicaceae, за разлика од вистинските качунки, кои припаѓале на фамилијата Перуники. Името „голи дами“ било затоа што цвеќињата излегувале од земјата долго пред да се појавувале лисјата.[3] И покрај народното име „ливадски шафран“, ова растение не било извор на шафран, кој се добивал од шафранската качунка – и тоа растение, исто така, понекогаш се нарекувало „есенска качунка“.

Видот се одгледувало како украсно во умерените области, и покрај неговата токсичност. Сортата „Ненси Линдзи“ ја добило наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво.[4][5]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова тревно повеќегодишно растение имало лисја до 25 centiметарs (9.8 ин) долго. Цветовите биле осамени, 4–7 centiметарs (1.6–2.8 ин) преку, со шест тепали и шест стомаци со портокалови прашници и три бели стилови.[6] :324За време на оплодувањето, јајниците се наоѓале под земја.[7]

Распространетост[уреди | уреди извор]

Есенскиот мразовец бил единствениот е од неговото семејство домороден во Велика Британија и Ирска,[7][8] со забележителни популации под раководство на окружните диви животни трустови. Се јавувал и низ континентална Европа од Португалија до Украина, а наводно бил натурализиран во Шведска, европска Русија и Нов Зеланд.[2]

Фармацевтска употреба[уреди | уреди извор]

Светилките на есенскиот мразовец содржеле колхицин, корисен лек со тесен терапевтски индекс. Колхицинот бил одобрен во многу земји за третман на гихт и фамилијарна средоземна треска, но имал низок терапевтски индекс. Колхицинот исто така се користел во одгледувањето на растенија за производство на полиплоидни соеви.

Токсичност[уреди | уреди извор]

Растенијата Colchicum биле смртоносни отровни поради нивната содржина на колхицин и биле погрешно помешани од фуражните со рамсоните, на кои тие нејасно личеле.[9] Симптомите на труење со колхицин биле слични на оние на арсенот и не бил познат противотров.

Ова растение (и самиот колхицин) претставувал особена закана за мачките. Лисјата и плодовите на ливадскиот шафран содржеле највисоко ниво на токсини, но сите делови на растението се сметале за отровни.[10]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linnaeus, Carl von. 1753. Species Plantarum 1: 341, Colchicum autumnale
  2. 2,0 2,1 Kew World Checklist of Selected Plant Families, Colchicum autumnale
  3. Gajic. 1977. Glasnik prirodnaučkog museja u Beogradu, Serija B, Bioloake nauke Nauke 32: 8. Colchicum autumnale
  4. „RHS Plantfinder - Colchicum autumnale 'Nancy Lindsay'. Посетено на 12 January 2018.
  5. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 22. Посетено на 24 January 2018.
  6. Blamey, M.; Fitter, R.; Fitter, A (2003). Wild flowers of Britain and Ireland: The Complete Guide to the British and Irish Flora. London: A & C Black. ISBN 978-1408179505.
  7. 7,0 7,1 Parnell, J. and Curtis, T. 2012. Webb's An Irish Flora. Cork University Press. ISBN 978-185918-4783
  8. Clive Stace, New Flora of the British Isles 3rd edition 1991, p 855
  9. „Podlesek usoden za dve osebi“. 24ur.com. April 6, 2018. Посетено на April 6, 2018.
  10. „Meadow Saffron Poisoning in Cats“. wagwalking.com. Посетено на April 24, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]