Мали мачки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали мачки

Малите мачки се подвидови на семејството мачки. Поголемата врста од ова семејство е со мала или средна големина, но има и неколку големи видови како што се гепардот и пумата. Најстарите фосили на мали мачки потекнуваат од видот Felis attica од доцниот Миоцен, кои се стари 9 милиони години и пронајдени се во западните делови на Евроазија.

Опис[уреди | уреди извор]

Имаат остро чуло за мирис и вид. Малите мачки имаат издолжени зеници, додека кај големите мачки зениците се кружни. Чулото на слухот им е исто така многу остро. Ушите можат да се движат независно едно од друго. Малите мачки се месојадци, а острото чуло за мирис им го олеснува пронаоѓањето на пленот. Не можат да рикаат како големите мачко, но можат да мјаукаат, предат, врескаат и 'ржат.

Родови[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M. "Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference" (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 532–545. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
  • Johnson, W.E., Eizirik, E., Pecon-Slattery, J., Murphy, W.J., Antunes, A., Teeling, E. & O'Brien, S.J. (2006). „The Late Miocene radiation of modern Felidae: A genetic assessment“ (abstract). Science. 311 (5757): 73–77. doi:10.1126/science.1122277. PMID 16400146.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)