Сервал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сервал[1]
Leptailurus serval -Serengeti National Park, Tanzania-8.jpg
Сервал во Серенгети
Научна класификација
Царство: Животни (Animalia)
Колено: `Рбетници (Vertebrata)
Класа: Цицачи (Mammalia)
Ред: Месојадци (Carnivora)
Семејство: Мачки (Felidae)
Потсемејство: Felinae
Род: Leptailurus
(1858)
Вид: L. serval
Биномен назив
Leptailurus serval
(Schreber, 1776)
Serval range. Darker green: extant (resident). Brighter green: extinct.
Синоними

Caracal serval[3]

Сервал — африкански предатор од семејството мачки, сличен на Африканската златна мачка и каракалот. Тој е еден од најголемите претставници од седумте видови на Мали мачки, кои го населуваат континентот. Предците на сервалот се и првите мачки кои ја населиле Африка. Поради своето тело и дамките по крзното често се нарекува мал гепард, но и покрај тоа сродство меѓу двата вида не е толку близок, колку со други африкански мачки.

Една од особеностите кои го издвојуваат од останатите претставници на семејството мачки е дека сервалот сака вода и се придржува кон водните извори. Оваа неговата функција во однесувањето и присуството на специфични еколошки карактеристики се причина да боледува почесто од шистосомијаза. Сервалот води релативно таен начин на живот и главно се храни со глодари, како птици, зајци, мали антилопи, змии, жаби. Не е опасен за луѓето, туку напротив - тој самиот често станува нивна жртва.

Природни непријатели на сервалот се други африкански предатори како леопард, хиените и дивите кучиња. Возрасните сервали може да станат жртва и за нилските крокодили и лавови. Поради неговата големина, луѓето често го користат како домашен миленик.

Сервалот претежно живее во Африка, во суб-сахарскиот дел на континентот со исклучок на тропските шуми. Бројот на сервалите започнал да се намалува, а како главна причина се наведува човекот. Модерните ДНК-анализи покажуваат дека сервалот има сродна врска со каракалот. Денес е познато дека неговиот претходник еволуирал на територијата на Азија и како резултат на голем број геолошки и климатски промени се создала можност за миграција и еволуција во различни видови на мачки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Возенкрафт, В. К. (16 ноември 2005). Вилсон, Д. Е., и Ридер, Д. М. (уред.). Mammal Species of the World (изд. Трето издание.). Johns Hopkins University Press. стр. 540. ISBN 0-801-88221-4.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  2. Thiel, C. (2015). Leptailurus serval. Црвен список на загрозени видови. МСЗП. 2015: e.T11638A50654625. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-2.RLTS.T11638A50654625.en. Посетено на 29 октомври 2018.
  3. Johnson, W. E.; Eizirik, E.; Pecon-Slattery, J.; Murphy, W. J.; Antunes, A.; Teeling, E.; O'Brien, S. J. (2006). „The Late Miocene Radiation of Modern Felidae: A Genetic Assessment“. Science. 311 (5757): 73–77. doi:10.1126/science.1122277. PMID 16400146.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]