Африканска златна мачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Африканска златна мачка
FelisAurataKeulemans.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Felidae
Потсемејство: Felinae
Род: Caracal
(Gray, 1843)
Вид: C. aurata
Биномен назив
Caracal aurata
(Temminck, 1827)
Subspecies
  • C. a. aurata
  • C. a. celidogaster

(but see text)

  Distribution of the African golden cat
  Possible range or accidental records
Синоними
  • Profelis aurata[1]

Африканска златна мачка — предатор кој припаѓа на семејството мачки, исто како и Азиската златна мачка, но Африканската е поблиска до каракалот и сервалот. Должината на телото нејзино е од 61 до 102 cm, а на опашката - 16-35 cm. Висока е околу 38-55 cm со тежина 4-16 kg. Времетраењето на нивниот живот е околу 21 години. Популацијата на видот е намален.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Возенкрафт, В. К. (16 ноември 2005). Вилсон, Д. Е., и Ридер, Д. М.. уред. Mammal Species of the World (Трето издание издание). Johns Hopkins University Press. стр. 544. ISBN 0-801-88221-4. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14000200.