Африканска златна мачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканска златна мачка
FelisAurataKeulemans.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Felidae
Потсемејство: Felinae
Род: Caracal
(Gray, 1843)
Вид: C. aurata
Биномен назив
Caracal aurata
(Temminck, 1827)
Subspecies
  • C. a. aurata
  • C. a. celidogaster

(but see text)

  Distribution of the African golden cat
  Possible range or accidental records
Синоними
  • Profelis aurata[1]

Африканска златна мачка — предатор кој припаѓа на семејството мачки, исто како и Азиската златна мачка, но Африканската е поблиска до каракалот и сервалот. Должината на телото нејзино е од 61 до 102 cm, а на опашката - 16-35 cm. Висока е околу 38-55 cm со тежина 4-16 kg. Времетраењето на нивниот живот е околу 21 години. Популацијата на видот е намален.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Африканската златна мачка живее во прашумите на еквадорот во Африка: во Сенегал, Нигерија, Нигер, Република Конго, Демократска Република Конго и Руанда, а најјужно живее во Ангола. Неа ѝ штети негативното делување на човекот, на пример, намалување на површината на прашумата.

Опис[уреди | уреди извор]

Кожа од африканска златна мачка

Има тежина од 11 до 14 килогрми, телото е од 60 до 102 цм, со додаток од 16-46 цм на должина на опашката. Висината е од 38 до 51 цм. Африканска златна мачка е околу два пати поголема од домашната мачка. Тоа е силна мачка, со подолги нозе. Се јавува во две основни бои: сива и златна. Стомакот, вратот, брадата и образите секогаш се посветли од остатокот на телото. Можат да бидат и со бела боја. Опашката е потемна и завршува со црн врв. Околу 4% од популацијата е потполно црна. Во Западна Африка, можат да имаат дамки на целото тело или само на грбот, нозете и вратот.

Размножавање[уреди | уреди извор]

Во најголем дел бременоста трае 75-78 дена, и се раѓаат едно или две мачиња, кои растат брзо и веќе одбиваат да цицаат на 6 неделна старост. Сексуално се зрели од оклу 18 месеци. Живеат до 15 години.

Тие се активни ловци. Лесно можат да се качуваат. Ловат глодари и птици, исто така можат да фатат мала антилопа, понекогаш ловат мали мајмуни. Според некои извори, напаѓаат стока и живина.

Постојат два подвида:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Возенкрафт, В. К. (16 ноември 2005). Вилсон, Д. Е., и Ридер, Д. М.. уред. Mammal Species of the World (Трето издание издание). Johns Hopkins University Press. стр. 544. ISBN 0-801-88221-4. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14000200.