Шистосомијаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шистосомијаза
СпецијалностЗаразна болест Уреди на Википодатоците

Шистосомијаза (позната и како билхарзија, полжавеста треска и Катајмова треска)[1][2] е болест предизвикана од паразитски црви од типот Шистома . Може да го инфицира уринарниот систем или цревата. Симптомите вклучуваат болка во стомакот, дијареја, крвава столица или крв во урината. Кај оние кои се подолго време заболени, може да се јави оштетување на црниот дроб, откажување на бубрезите, стерилност или рак на мочниот меур . Кај децата може да презивика слаб раст и потешкотии во учењето.[3]

Причинители[уреди | уреди извор]

Болеста се шири преку контакт со вода која ги содржи паразитите. Овие паразити ги испуштаат инфицирани слатководни полжави. Болеста е најчеста помеѓу децата од земјите во развој бидејќи тие најчесто играат во заразени води. Други групи изложени на ризик се земјоделците, рибарите и оние што употребуваат заразена вода за секојдневните потреби.[3] Припаѓа на групата од инфекции со хелминт.[4] Се дијагностицира со наоѓање на јајцата на паразитот во урината или во столицата на поединецот. Исто така може да се потврди со наоѓање антитела против болеста во телото на човекот.[3]

Превенција и лекување[уреди | уреди извор]

Методи за превенција на болеста се: обезбедување пристап до чиста вода и намалување на бројот на полжави. Во области каде што болеста е зачестена, годишно може да се третираат повеќе групи на луѓе одеднаш со лекот паразиквантел. Ова се прави со цел да се намали бројот на заразени и воедно да се намали ширењето на болеста. Паразиквантел е третман кој е исто така препорачан од Светската здравствена организација за оние коишто се заболени.[3]

Епидемиологија[уреди | уреди извор]

Шистосомијазата загрозува речиси 210 милиони луѓе на светско ниво,[5] а според пресметките, годишно од неа умираат 12.000 луѓе[6] до 200,000 луѓе.[7] Оваа болест најчесто ја има во Африка, како и Азија и Северна Америка.[3] Околу 700 милиони луѓе, во повеќе од 70 држави, живеат во предели каде што оваа болест е зачестена.[7][8] Шистосомијазата е на второ место по маларијата, а двете се паразитски болести со најголемo влијание врз економијата.[9] Од античко време до раниот 20 век, симптомот на шистосомијазата - крв во урината бил препознаван како машка верзија на менструација во Египет и ја гледале како преодна фаза за момчиња.[10][11] Болеста е класифицирана како запоставена тропска болест.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Schistosomiasis (bilharzia)“. NHS Choices. Dec 17, 2011. Посетено на 15 March 2014.
 2. „Schistosomiasis“. Patient.co.uk. 12/02/2013. Архивирано од изворникот на 2015-05-23. Посетено на 11 June 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Schistosomiasis Fact sheet N°115“. World Health Organization. February 2014. Посетено на 15 March 2014.
 4. „Chapter 3 Infectious Diseases Related To Travel“. cdc.gov. August 1, 2013. Посетено на 30 November 2014.
 5. Fenwick, A (Mar 2012). „The global burden of neglected tropical diseases“. Public health. 126 (3): 233–6. doi:10.1016/j.puhe.2011 ноември 015 Проверете ја вредноста |doi= (help). PMID 22325616.
 6. Lozano, R; Naghavi, M; Foreman, K; Lim, S; Shibuya, K; Aboyans, V; Abraham, J; Adair, T; и др. (Dec 15, 2012). „Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010“. Lancet. 380 (9859): 2095–128. doi:10.1016/S0140-6736(12)61728-0. PMID 23245604.
 7. 7,0 7,1 Thétiot-Laurent, SA; Boissier, J; Robert, A; Meunier, B (Jun 27, 2013). „Schistosomiasis Chemotherapy“. Angewandte Chemie (International ed. in English). 52 (31): 7936–56. doi:10.1002/anie.201208390. PMID 23813602.
 8. „Schistosomiasis A major public health problem“. World Health Organization. Посетено на 15 March 2014.
 9. The Carter Center. „Schistosomiasis Control Program“. Посетено на 2008-07-17.
 10. Kloos, Helmut; Rosalie David (2002). „The Paleoepidemiology of Schistosomiasis in Ancient Egypt“ (PDF). Human Ecology Review. 9 (1): 14–25.
 11. Rutherford, Patricia (2000). „The Diagnosis of Schistosomiasis in Modern and Ancient Tissues by Means of Immunocytochemistry“. Chungara, Revista de Antropología Chilena. 32 (1). ISSN 0717-7356.
 12. „Neglected Tropical Diseases“. cdc.gov. June 6, 2011. Посетено на 28 November 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]