Пустинска мачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Шаблон:Автотаксономија/Carnivora|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Пустинска мачка
SandCat12.jpg
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Carnivora
Семејство: Felidae
Род: Felis
Вид: Пустинска мачка
Биномен назив
Felis margarita
Loche, 1858
Subspecies

See list

Geographic range
Синоними[2]

Пустинската мачка (Felis margarita) е цицач од редот на зверови и од фамилијата Felidae.

Згриженост[уреди | уреди извор]

Оваа врста е на низок степен на опасност од изумирање.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Ареал пустинската мачке (Felis margarita) се одгледува во поголем број на држави. Врстата е присутна во Пакистан, Иран, Египт, Израе, Алжир, Мароко, Мавританија, Нигерија, Сирија, Туркменистан, Узбекистан, Казахстан, Саудиска Арабија, Јордан, Кувајт, Оман, Обединети Арапски Емирати, Јемен.

Присуството е непотврдено во Авганистан, Чад, Мали, Ирак, Сенегал, Либија, Тунис, Судан и Катар.

Седиште[уреди | уреди извор]

Седиштата на пустинските мачки се во планини и пештери и камени пустини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sliwa, A.; Ghadirian, T.; Appel, A.; Banfield, L.; Sher Shah, M. & Wacher, T. (2016). „Felis margarita“. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2016.2. Меѓународен сојуз за заштита на природата.  (англиски)
  2. Возенкрафт, В. К. (16 ноември 2005). Вилсон, Д. Е., и Ридер, Д. М.. уред. Mammal Species of the World (Трето издание издание). Johns Hopkins University Press. стр. 536. ISBN 0-801-88221-4. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14000047.