Колхицин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колхицин
Colchicine 2D structure
Colchicine 3D structure
Систематско (IUPAC) име
N-​[(7S)-​1,​2,​3,​10-​tetramethoxy-​9-​oxo-​5,​6,​7,​9-​tetrahydrobenzo​[a]​heptalen-​7-​yl]​acetamide
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • X
Правен статус
  • RX/POM
Начин на
примена
Oral tablets
Фармакокинетички податоци
Полувреме на елиминација 9.3 - 10.6 hours
Екскреција Primarily feces, urine 10-20%
Идентификатори
CAS-број 64-86-8
ATC код M04AC01
PubChem CID: 6167
IUPHAR/BPS 2367
ChemSpider 5933 Yes check.svgОк
UNII SML2Y3J35T Yes check.svgОк
KEGG D00570 Yes check.svgОк
ChEMBL CHEMBL107 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
Формула C22H25NO6
Моларна маса 399.437
  (verify)

Колхицинот е токсичен природен производ и секундарен метаболит, кој потекнува од растението есенски мразовец (Colchicum autumnale). Се користи во терапијата на гихт.