Прејди на содржината

Дубиче (Волково)

Координати: 42°03′09″N 21°20′48″E / 42.05250° СГШ; 21.34667° ИГД / 42.05250; 21.34667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубиче

Карта

Местоположба 42°03′09″N 21°20′48″E / 42.05250° СГШ; 21.34667° ИГД / 42.05250; 21.34667
Основни податоци
Место Волково
Општина Ѓорче Петров
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Дубичеархеолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Волково, Македонија.[1]

Претставува некропола од железното време, пронајдена на 500 метри северно од селото, на левата страна од патот за селото Орман. Тука, на блага падина што се спушта кон асфалтниот пат се пронајдени делови од камени плочи од надгробни конструкции. Ова е некропола од постарото железно време (VII-VI век п.н.е.), на која на неколку наврати биле вршени мали археолошки ископувања (во 1952, 1954 и 1962 година).[1]

Откриени се повеќе погребувања во гробови од камени плочи од типот циста, со погребаници и со гробни прилози од керамика, накит и оружје. Некрополата е во голема мера уништена поради интензивната обработка на земјиштето.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија и во Музејот на Град Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.