Прејди на содржината

Уши (Волково)

Координати: 42°02′06″N 21°20′07″E / 42.03500° СГШ; 21.33528° ИГД / 42.03500; 21.33528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уши

Карта

Местоположба 42°02′06″N 21°20′07″E / 42.03500° СГШ; 21.33528° ИГД / 42.03500; 21.33528
Основни податоци
Место Волково
Општина Ѓорче Петров
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ушиархеолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Волково, Македонија.[1]

Претставува населба од римското време, чии остатоци се сместени на 2 километри југозападно од селото, во лозови насади.[1]

Наоѓалиштето зафаќа површина од 1,5 хектари, каде има многубројни остатоци од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.