Прејди на содржината

Црквиште (Волково)

Координати: 42°02′32″N 21°21′36″E / 42.04222° СГШ; 21.36000° ИГД / 42.04222; 21.36000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 42°02′32″N 21°21′36″E / 42.04222° СГШ; 21.36000° ИГД / 42.04222; 21.36000
Основни податоци
Место Волково
Општина Ѓорче Петров
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Волково, Македонија.[1]

Претставува осамен наод од римско време. Наодот претставува мермерен споменик со двојазичен натпис на старогрчки и латински. Ископан е во месноста Црквиште во 1958 година во нивата на С. Најдовски (самиот од Кучково).[1] Црквиште лежи во источниот дел на волковскиот атар и на 500 метри западно од десниот брег на реката Лепенец.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.