Дебиан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дебиан[уреди | уреди извор]

Debian GNU/Linux
Debian logo
Screenshot of Debian 6.0 (“Squeeze-”)
Debian GNU/Linux 6.0 (“Squeeze”)
РазработувачDebian Project
СемејствоГНУ/Линукс
Изворен моделСлободен софтвер / Отворен код
Прво17 јуни 1996
Најново издание6.0 Squeeze / 13 јануари 2011
Јазици63 јазици[1]
Начин на подноваAPT
Пакетен управувачdpkg
Подлогиi386(x86), amd64(x86-64), PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64
Вид јадроМонолитско (Линукс)
ПосредникGNOME, KDE, Xfce, и LXDE
ЛиценцаGNU GPL, и други лиценци[2]
Порталwww.debian.org

Дебиан е бесплатен оперативен систем кој користи Линукс јадро. Многу апликации во Дебиан се направени од ГНУ проектот, така што правилното име е "Debian GNU/Linux". Дебиан е една од најпопуларните Линукс дистрибуции. На него се засновани многу други дистрибуции како Ubuntu.

Кратка историја[уреди | уреди извор]

Дебиан проектот официјално е започнат на 16 август 1993, од страна на Ијан Мурдок. Тој е компјутерски програмер. Денеска Дебиан е развиван од повеќе од 1000 компјутерски специјалисти од целиот свет.

Името "Дебиан" е добиено од Ијан Мурдок и неговата сопруга Дебра.

Верзии[уреди | уреди извор]

Досега се издадени повеќе верзии на Дебиан. Најновата верзија е Дебиан 6.0 (Squeeze).[3]

Боја Значење
Црвена Стара верзија; не е поддржувана
Жолта Стара верзија; сѐ уште поддржувана
Зелена Најнова верзија
Сина Идна верзија
Верзија Име Датум Поддржувани платформи Софтверски пакети Поддржувана
1.1 buzz 17 јуни 1996 1 474 1996
1.2 rex 12 декември 1996 1 848 1996
1.3 bo 5 јуни 1997 1 974 1997
2.0 hamm 24 јули 1998 2 ~ 1500 1998
2.1 slink 9 март 1999 4 ~ 2250 2000-12
2.2 potato 15 август 2000 6 ~ 3900 2003-04
3.0 woody 19 јули 2002 11 ~ 8500 2006-08
3.1 sarge 6 јуни 2005 11 ~ 15400 2008-04[4]
4.0 etch 8 април 2007 11 ~ 18000 2010-02[4]
5.0[5] lenny[6] 14 февруари 2009 12 ~ 23000 TBA[4]
6.0[7] squeeze[8] TBA TBA TBA TBA

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Debian GNU/Linux 5.0 released“. Debian. 2009-02-14. Посетено на 2009-02-15.
  2. „License information“. Debian. Посетено на 2009-02-28.
  3. „Debian Releases“. Debian. Архивирано од изворникот на 2008-05-11. Посетено на 2009-02-14.
  4. 4,0 4,1 4,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име securityfaq.
  5. Brockschmidt, Marc (2008-03-02). "Release Update: Release numbering, goals, armel architecture, BSPs". Поштенски список на debian-announce. http://lists.debian.org/debian-devel-announce/2008/03/msg00001.html. Retrieved 2008-11-01. 
  6. Langasek, Steve (2006-11-16). "testing d-i Release Candidate 1 and more release adjustments". Поштенски список на debian-devel-announce. http://lists.debian.org/debian-devel-announce/2006/11/msg00004.html. Retrieved 2008-11-01. 
  7. „Debian GNU/Linux 6.0 -- Release Notes“. Debian. Посетено на 2009-02-15.
  8. Claes, Luk (2008-09-01). "Release Update: freeze guidelines, testing, BSP, rc bug fixes". Поштенски список на debian-devel-announce. http://lists.debian.org/debian-devel-announce/2008/09/msg00000.html. Retrieved 2008-10-31.