Ванчо Мицевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванчо Мицевски
Лични податоци
Роден на 28 август 1971.(1971-08-28)(52 г.)
Роден во Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Висина 1.78 m
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1990 Работнички
1990–1994 Пелистер
1994–1996 Силекс
1996–1998 Мехелен
1998–1999 Унион Берлин 17 (4)
1999–2001 Пелистер 54 (31)
2001–2003 Победа 18 (4)
2003–2005 Маџари Солидарност 28 (19)
2005–2007 Пелистер
Репрезентација
1993–1998 Македонија 25 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Ванчо Мицевски (роден на 28 август 1971 година) ― македонски фудбалски работник и поранешен професионален фудбалер кој играл како напаѓач. Тој ја претставувал Македонија на меѓународен план. Мицевски е роден во Скопје, СР Македонија, СФРЈ.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во Работнички. Следните години се преселил во Пелистер и Силекс каде што ја имал најуспешната игра како играч. Мицевски има постигнато 128 гола во Првата македонска лига и е втор стрелец во историјата на првенството.[1]

Сезоната 1996/97 ја почнал во Силекс, а во зимската пауза се префрлил во Мехелен во Белгија. По краткиот период со Унион Берлин, тој се вратил во сезоната 1999/00 за да игра во Македонија за Пелистер и постигнал гол во нивната финална победа во купот над Слога Југомагнат. Подоцна во кариерата тој продолжил да игра за Маџари пред да ја заврши играчката кариера во Пелистер во 2007 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Мицевски имал осум меѓународни настапи за македонската репрезентација помеѓу октомври 1993 и јуни 1997 година.[2] Тој постигнал четири гола за време на неговата репрезентативна кариера, против Албанија, Лихтенштајн и Малта.[3] На 9 ноември 1996 година, Мицевски и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Мицевски бил во резервите и влегол да игра во 69. минута и постигнал гол во 90. минута.[4][5]

Голови[уреди | уреди извор]

Список на репрезентативни голови постигнати од Ванчо Мицевски
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат по гол Краен езултат Конкуренција
1 14 мај 1994 Градски стадион, Тетово, Македонија  Албанија 2-0 5–1 Пријателски
2
3 9 ноември 1996 Спортпарк Ешен-Морен, Ешен, Лихтенштајн  Лихтенштајн 1–11 1–11 Квалификации за Светско првенство 1998
4 27 ноември 1996 Национален стадион Та' Кали, Та' Кали, Малта  Малта 0-1 0–2 Пријателски

Стручна кариера[уреди | уреди извор]

Од јануари 2022 година, Мицевски е спортски директор на Пелистер.[6]

Почести[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vanco Micevski“. WorldFootball.net. 20 јуни 2012. Посетено на 3 август 2023.
  2. „Vanco Micevski“. 11v11. 20 јуни 2012. Посетено на 3 август 2023.
  3. „PLAYER: Vančo Micevski“. EU Football. 20 јуни 2012. Посетено на 3 август 2023.
  4. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 3 август 2023.
  5. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 3 август 2023.
  6. „Ванчо Мицевски нов спортски директор на ФК Пелистер“. Нова Македонија. 20 јануари 2022. Архивирано од изворникот 2022-01-20. Посетено на 3 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]