Бледско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бледско езеро)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бледско Езеро
Blejsko jezero
Lake Bled from the Mountain.jpg
Поглед на езерото со Бледскиот Остров
Подрачје Јулиски Алпи
Координати 46°21′52″ СГШ 14°05′41″ ИГД / 
Сливни земји Словенија
Најг. должина 2120 км
Најг. ширина 1380 км
Површина &100000000000000014499991.45 км2
Најг. длабочина 29,5 м
Надм. височина 475 м
Острови Бледски Остров
Населени места Блед

Бледско Езеро (словенечки: Blejsko jezero) — ледничко езеро во Јулиските Алпи во северозападна Словенија. Езерото се наоѓа во склоп на истоимената општина Блед. Оддалечено е 55 км од Љубљана.

Езерото е долго 2.120 метри, широко 1.380 метри со најголема длабочина од 30,6 метри. Езерото е опкружено со планини и шуми. На северниот брег од езерото се наоѓа средновековен замок. Во средината од езерото се наоѓа островот Блед, единствениот природен остров во Словенија. На островот се наоѓаат неколку градби од најзначајна е црквата изградена во XV век.

Бледско езеро на зима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]