Археолошки дневник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дизајн на корицата

Археолошки дневник е книга од македонската блогерка Arwena, издадена во едицијата „Блог-записи“. Едицијата е составена од 14 книги на независни автори - блогери на издавачката куќа „Аквариус пет“.[1]

Вистинско име на авторот е Василка Димитровска, дипломиран археолог. Во својата книга таа го оживува мртвиот свет на археологијата, давајќи прикази на пештерните цркви, Скопското Кале, Цоцев Камен, менхири, трилити, кромлеси и др.

„Почвата под нас може да ни даде многу информации. Затоа драги мои блогери, и попатни минувачи низ овој блог... треба да бидеме внимателни, зошто ние всушност постојано газиме врз нашите археолошки докази.“ - вели Димитровска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Метаморфозис, фондација за одржливи информатички решенија - 14 македонски блогера промовираа печатени книги, 28 март 2008. [Страницата е посетена на 17 јули 2008]
  2. Археолошки дневник, Скопје:2008; ISBN 978-608-4502-03-6


Книги од изданието Блог-записи

Археолошки дневник  • Мртвите херои на нашата иднина  • No friends no family  • Авгански дневници  • Последниот македонски хакер  • Патот на душите  • Светлата страна на готиката  • Мисли на празно срце  • Пуфлините коцкички  • Не е сѐ како што изгледа  • Од CABARET до OZ  • Анти-блог за Филип Петровски  • Мајмунска стапица  • Кога нема ништо  •

Надворешни врски[уреди | уреди извор]