Последниот македонски хакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дизајн на корицата

Последниот македонски хакер е книга од македонскиот блогер С.Ц., издадена во едицијата „Блог-записи“. Едицијата е составена од 14 книги на независни автори - блогери на издавачката куќа „Аквариус пет“.[1]

Вистинско име на авторот е Дејан Велкоски, роден 1983 година, студент на Филолошки факултет. Ова збирка раскази е второобјавена книга на Велкоски.

„А колку само добар хакер беше. Хакна во еден од најдобро обезбедените системи на планетава. Успеа да провали во заедничкиот пропагандно-предаторски систем на Грција, Бугарија, Србија и пошироко... И им покажа среден прст на сите одделно и јасно им ја артикулираше пораката „ебете си мајката, јас сум Македонец!!“ [2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Метаморфозис, фондација за одржливи информатички решенија - 14 македонски блогери промовираа печатени книги, 28 март 2008. [Страницата е посетена на 17 јули 2008]
  2. Последниот македонски хакер, Скопје:2008; ISBN 978-9989-2398-7-8


Книги од изданието Блог-записи

Археолошки дневник  • Мртвите херои на нашата иднина  • No friends no family  • Авгански дневници  • Последниот македонски хакер  • Патот на душите  • Светлата страна на готиката  • Мисли на празно срце  • Пуфлините коцкички  • Не е сѐ како што изгледа  • Од CABARET до OZ  • Анти-блог за Филип Петровски  • Мајмунска стапица  • Кога нема ништо  •

Надворешни врски[уреди | уреди извор]