Анаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анаи
Anahi
Биографски податоци
Родено имеАнаи Џована Пуенте Портиљa
Anahi Giovanna Puente Portilla
Познат(а) и какоАнаи
Роден(а)14 мај 1983
Мексико
ПотеклоМексико
ЖанровиЛатино Поп
ЗанимањаПејачка глумица
Мреж. местоhttp://www.anahionline.com/

Анаи Џована Пуенте Портиљa (14 мај 1983) или светски позната како Анаи е позната мексиканска пејачка и глумица. Таа постигнува светска слава по нејзината улога на Миа Колучи во РЕБЕЛДЕ.

Кариера[уреди | уреди извор]

Анаи уште на возраст од две години ја почнува својата кариера во Детски а подоцна и во Родени за да умрат и Си беше еднаш една ѕвезда. Анаи уште на најмала возраст почнува да издава албуми и да се занимава со пеење и глумење. Има издадено голем број албуми: Анаи, Денес е утре?, Врежан во моето срце, Бејби Блу. По издавањето на сите овие албуми, во 2004 година таа ја добива улогата на Миа Колучи во РЕБЕЛДЕ, и оттогаш продолжува да издава албуми и да пее со нејзиниот бенд RBD. Сè до Август 2008 година, кога се распаѓа бендот и таа продолжува да пее соло повторно. Има снимено дует со Дулсе Марија којашто исто така е екс член на бендот. По распаѓањето на бендот, таа има издадено само еден албум (во 2009 година) - Мојата заблуда За 2012 година таа најавува уште еден албум.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Солист

Студиски албуми

 • 1992:Anahi (Анаи)
 • 1996:Hoy es mañana (Денес е утре)
 • 1997:Anclado en mi corazón (Врежан во моето срце)
 • 2000:Baby Blue (Бејби Блу)
 • 2009:Mi Delirio (Мојата заблуда)

Колекција албуми

 • 2005:Antología
 • 2006:Una rebelde en solitario
 • 2007:Antes de ser rebelde

Турнеи

 • 2009: Anahí Promo Tour
 • 2009-2011:Mi delirio World Tour

Синглови

 • 1996:Descontrolándote
 • 1996:Corazón de bombón
 • 1996:Por volverte a ver
 • 1996:No me comparen
 • 1997:Anclado en mi corazón
 • 1997:Escándalo
 • 1997:Salsa reggae
 • 2000:Primer amor
 • 2001:Superenamorándome
 • 2001:Juntos (feat Kuno Becker)
 • 2001:Desesperadamente sola
 • 2001:Tu amor cayó del cielo
 • 2009:El regalo mas grande (feat Dulce Maria y Tiziano Ferro)
 • 2009:Mi delirio
 • 2009:Me hipnotizas
 • 2009:Quiero
 • 2009:Que mas da
 • 2009:Hasta que lleques tu
 • 2009:No te quiero olvidar
 • 2009:Para que
 • 2009:Te puedo eschucar
 • 2009:El me mintio
 • 2009:Gira la vida
 • 2009:Hasta que me conosiste
 • 2010:Alergico
 • 2010:Ni una palabra
 • 2010:Pobre tu alma
 • 2010:Aleph
 • 2010:Libertad (feat Christian Chavez)
 • 2011:Click (feat Brian Amadeus y Ale Sergi)
 • 2011:Dividida
 • 2011:Rendirme en tu amor (feat Carlos Ponse)
 • 2013:Absurda

Композиции

Година Песна Изведувач Албум
2009 Mi Delirio Анаи Mi Delirio
2009 Qué Más Da Анаи Mi Delirio
2009 Te Puedo Escuchar Анаи Mi Delirio
2009 Gira la Vida Анаи Mi Delirio
2010 Alérgico Анаи Mi Delirio Deluxe
2010 Pobre tu alma Анаи Mi Delirio Deluxe
2010 Aleph Анаи Mi Delirio Deluxe
2011 Dividida Анаи -
2013 Absurda Анаи -

Телевизија[уреди | уреди извор]

Сапуници

Година Име Лик
1989 Carrusel Paty
1991 La pícara soñadora Vendedora
1991 Madres egoístas Gaby
1991 Muchachitas Betty
1992 Ángeles sin paraíso Claudia
1995 Alondra Margarita
1996 Tú y yo Melissa Álvarez
1997 Mi pequeña traviesa Samantha
1998 Vivo por Elena Talita
1998 Gotita de amor Nuria
1999 El diario de Daniela Adela Monroy
1999 Mujeres engañadas Jessica Duarte
2000 Locura de amor Jovanna Luna (cameo)
2000 Primer amor Jovanna Luna
2002 Clase 406 Jessica Riquelme
2004 rebelde Mía Colucci Cáceres
2007 Lola, érase una vez Анаи (самата себе)
2011 Dos hogares Angélica Estrada de Ballesteros

Телевизиски серии

Година Име
1986 Chiquilladas
1986 La telaraña
1989 Súper ondas
Mujer, casos de la vida real
Hora marcada
2005 Adicción R
2007 Skimo
2007 RBD: La familia

Филмографија

Година Име
1989 Asesinato a sangre fría
1989 Había una vez una estrella
1991 Nacidos para morir
1992 El ganador
1992 No me defiendas compadre
1999 Inesperado amor

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Година Награди Категорија Резултат
1991 Premios Ariel Дете глумец Победничка
1991 Palmas de Oro Дете глумец Победничка
1996 Premios TVyNovelas Најдобра млада глумица Номинирана
2000 Premios TVyNovelas Новооткриена глумица Победничка
2000 Palmas de Oro Златна награда (серија) Победничка
2001 Premios TVyNovelas Најдобра главна улога Номинирана
2001 Premios OTTI Најдобра млада ѕвездена изведба Победничка
2001 Premios Eres Најдобра главна улога Победничка
2005 Premios Juventud Сакам да се облекувам како неа Номинирана
2005 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2006 Premios TVyNovelas Најдобра млада женска ѕвездена изведба Номинирана
2006 Premios Juventud Сакам да се облекувам како неа Номинирана
2006 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2007 Premios Juventud Колку добро се движи Номинирана
2007 Premios Juventud Сакам да се облекувам како неа Номинирана
2007 Premios Juventud Најдобра балада (Algún día) Победничка
2007 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2007 Premios Juventud Фокус на папараците Номинирана
2007 Premios Juventud Мојот идол е... Номинирана
2008 Premios Juventud Сакам да се облекувам како неа Номинирана
2008 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2008 Premios Juventud Мојот идол е... Номинирана
2009 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2009 Premios Juventud Фокус на папараците Номинирана
2009 Premios Juventud Мојот идол е... Номинирана
2009 Premios Juventud Сакам да се облекувам како неа Номинирана
2009 Premios Juventud Најдобра романса (Анаи и Родриго Руиз де Тереза) Номинирана
2009 Premios Juventud Совршена комбинација (El Regalo Más Grande) Номинирана
2009 Premios G1 Globo Албум на годината (Mi Delirio) Победничка
2010 Premios Juventud Колку добро се движи Номинирана
2010 Premios Juventud Најзаразна песна (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Juventud Ќе умрам без тоа CD (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Juventud Мојот омилен спот (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Juventud Мојот Ringtone (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Juventud Мојот поп изведувач Номинирана
2010 Premios Juventud Мојот идол е... Номинирана
2010 Premios Juventud Фокус на папараците Номинирана
2010 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2010 Premios Orgullosamente Latino Латино солист на годината Номинирана
2010 Premios Orgullosamente Latino Латино песна на годината (Me hipnotizas) Победничка
2010 Premios Orgullosamente Latino Латино албум на годината (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Orgullosamente Latino Латино спот на годината (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Telehit Млад артист на годината Номинирана
2010 Premios Alerquin Животно дело Победничка
2010 Premio Monitor Latino Откритие на годината (Me hipnotizas) Номинирана
2010 Premios People en Español Најдобар пејач/Поп група Номинирана
2010 Premios People en Español Најдобар албум (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios People en Español Песна на годината (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios People en Español Најдобра фризура на годината Победничка
2010 Kids Choice Awards México Омилен артист или група Победничка
2010 Kids Choice Awards México Омилен изглед Победничка
2010 Kids Choice Awards México Омилена песна (Mi Delirio) Номинирана
2010 Premios Top 100 Brazil Најдобар женски спот (Mi Delirio) Победничка
2010 Premios Top 100 Brazil Најдобар нов изведувач во видео Победничка
2010 Premios Top 100 Brazil Најдобар латино спот (Mi Delirio) Победничка
2010 Premios Top TVZ Трофеј TVZ Победничка
2010 Premios MusicaPock Латино изведувач Номинирана
2010 Premios MusicaPock Нов латино изведувач Номинирана
2010 Premios MusicaPock Најдобар поп спот (Me hipnotizas) Победничка
2010 Premios MusicaPock Спот на годината (Me hipnotizas) Победничка
2010 Premios MusicaPock Латино албум (Mi Delirio) Победничка
2010 Premios MusicaPock Песна на годината (Me hipnotizas) Победничка
2010 Premios MusicaPock Женски изведувач на годината Номинирана
2010 Galardón a Los Grandes Женски поп изведувач на моментот Номинирана
2011 Kid's Choice Awards Argentina Омилен латино пејач Номинирана
2011 Premios Juventud Ме следат најдобрите Номинирана
2011 Premios Juventud Најдобра балада (Alérgico) Номинирана
2011 Premios Quiero Најдобар женски спот (Mi Delirio) Номинирана
2011 Premios Texas Најдобар рок-поп артист Номинирана
2011 Premios Red10 Social Највлијателна на SM Победничка
2011 Premios Red10 Social Женски артист Победничка
2011 Premios People en Español Најдобар пејач/Поп група Победничка
2011 Premios People en Español Спот на годината (Libertad) Победничка
2011 Premios E! Entertainment Славна личност на годината Победничка
2011 Premios Top 100 Brazil Меѓународна изведба во живо (Para Qué) Победничка
2012 Premios TVyNovelas Најдобра глумица Номинирана
2012 Premios TVyNovelas Најдобра песна (Rendirme en tu amor) Номинирана
2012 Premios Juventud Ме следат најдобрите Номинирана
2012 Premios Juventud Најдобра песна од серија (Dividida) Номинирана
2012 Premios Juventud Девојка од моите соништа Номинирана
2012 Premios Texas Најдобар рок-поп артист Номинирана
2012 Premios Tu Mundo Sexy And I Know It Победничка
2012 Kids Choice Awards México Омилена глумица (Dos hogares) Номинирана
2013 Kids Choice Awards México Омилен твитер Во тек
 • 2010:Списанието People en Español ја именува за една од "50 најубави ".
 • 2011:Списанието Caras México ја именува за една од 10 најубави лица од телевозијата.
 • 2011: E! Latin News, ја именива по избор на публиката за Celebrity E!.
 • 2012:Списанието Maxim ја именува за една од "Најжешките жени на светот".