РЕБЕЛДЕ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ребелде
Жанр теленовела
тин серија
Создадена од Крис Морена Televisa
Улоги Анаи
Мајте Перони
Кристофер Укерман
Алфонсо Ерера
Дулсе Мариа
Кристијан Чавез
Земја на потекло Шаблон:Country data MX Мексико
Првичен јазик шпански
Бр. на епизоди 400+
Прикажување
Првична мрежа Televisa (Мексико), К-15 телевизија (Македонија)


Ребелде (Бунтовници) е Мексиканска тинејџерска-серија/теленовела продуцирана од Телевиса, римејк на популарната тинејџерска серија Rebelde Way (Млади бунтовници). Иако оваа верзија е римејк, сепак успеа да постигне значително поголем успех од оргиналната. Приказната е напишана од страна на Крис Морена (Креаторката на Ангели). Главните улоги ги толкуваат Анаи, Алфонсо Ерера, Мајте Перони, Кристофер Укерман, Дулсе Мариа и Кристијан Чавез со коишто беше формиран бенд во текот на серијата наречен RBD. Бендот се распаѓа, но постигнува голем успех низ целиот свет, со над 5 одржани концерти на Балканскиот полустров (Во Србија, Словенија и Хрватска).

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Анаи Миа Колучи
Алфонсо Ерера Мигел Аранхо
Дулсе Мариа Роберта Пардо
Кристофер Укерман Дијего Бустаманте
Мајте Перони Гуадалупе Фернандез - Лупита
Кристијан Чавез Хуан Мендез Лопез (Џовани)
Анхелик Бојер Викторија Паз - Вико
Хуан Ферара Франко Колучи
Нинел Конде Алма Реј