РЕБЕЛДЕ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребелде
Жанртеленовела
тин серија
Создадена одКрис Морена Televisa
УлогиАнаи
Мајте Перони
Кристофер Укерман
Алфонсо Ерера
Дулсе Марија
Кристијан Чавез
Земја на потеклоПредлошка:Country data MX Мексико
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди400+
Прикажување
Првична мрежаTelevisa (Мексико), К-15 телевизија (Македонија)

Ребелде (мак. Бунтовници) - Мексиканска тинејџерска-серија/теленовела продуцирана од Телевиса, римејк на популарната тинејџерска серија Rebelde Way (Млади бунтовници). Оваа верзија е успешна римејк што се емитуваше во околу 27 земји и е втора позната по оригиналната верзија што се емитуваше во повеќе од 39 земји. Главните улоги ги играат Анаи, Алфонсо Ерера Маја Перони, Кристофер Окерман, Далче Марија и Кристијан Чавез кои го формираа бендот во тоа време наречен RBD. Бендот се распадна, но имаше голем успех во Латинска Америка и во помала мера во Европа, поточно во Шпанија и некои земји на Балкански Полуостров, каде што настапија во Србија, Словенија и Романија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Анаи Миа Колучи
Алфонсо Ерера Мигел Аранхо
Дулсе Марија Роберта Пардо
Кристофер Укерман Диего Бустаманте
Мајте Перони Гуадалупе Фернандес - Лупита
Кристијан Чавез Хуан Мендез Лопез (Џовани)
Анхелик Бојер Викторија Паз - Вико
Хуан Ферара Франко Колучи
Нинел Конде Алма Реј