Џамија Џам Атик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џам Атик
Jame qazvin4.JPG
Основни податоци
Место Казвин, Иран
Религија Ислам
Држава Иран
Архитектонски опис
Тип џамија
Карактеристики

Џамијата Џам Атик е една од најстарите џамии во Казвин, во иранската покраина Казвин. Постариот дел од џамијата се смета дека бил изграден во 807 година. Во текот низ историјата таа била повеќе пати надоградувана, во Сефевидската династија, Селџукската династија,