Фердовска џамија

Координати: 34°0′25″N 58°9′33″E / 34.00694° СГШ; 58.15917° ИГД / 34.00694; 58.15917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фердовска џамија
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоФердовс, Иран
Координати34°0′25″N 58°9′33″E / 34.00694° СГШ; 58.15917° ИГД / 34.00694; 58.15917
Припадностислам
Осветен7 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Фердовска џамија е џамија која се наоѓа во Фердовс, Иран. Се верува дека џамијата била градена за времето на селџуците, но некои пак сметаат дека таа била изградена во текот на 7 век.