Џамија Ага Бозорг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Масџид–и Ага Бозорг
Основни податоци
МестоКашан, Иран
Координати33°58′43″N 51°26′43″W / 33.978482° СГШ; 51.445181° ЗГД / 33.978482; -51.445181
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Масџид–и Ага Бозорг е џамија која се наоѓа во Кашан, Иран. Овој објект бил изграден околу 1700 година од страна на Устад Хај Шабан-Али. Оваа џамија е една од најубавите објекти во Иран и е опишана како „најдобриот исламски комплекс во Кашан и еден од најдобрите од средината на 19 век“[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Burke, Andrew (2010). Iran. Lonely Planet. стр. 228. ISBN 978-1-74220-349-2.