Џамија Ага Бозорг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Масџид–и Ага Бозорг
Mezquita de Agha Bozorg, Kashan, Irán, 2016-09-19, DD 82.jpg
Основни податоци
Место Кашан, Иран
Координати 33° СГШ 51° ЗГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Масџид–и Ага Бозорг е џамија која се наоѓа во Кашан, Иран. Овој објект бил изграден околу 1700 година од страна на Устад Хај Шабан-Али. Оваа џамија е една од најубавите објекти во Иран.