Џамија Монар Џонбан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамијата Jamé
Основни податоци
Место Исфахан, Иран.
Религија Ислам
Осветен 14 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Џамија Монар Џонбан е џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Овој објект бил изграден во текот на 14 век.