Џамија Монар Џонбан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата Jamé
Основни податоци
МестоИсфахан, Иран.
Припадностислам
Осветен14 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамија Монар Џонбан е џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Овој објект бил изграден во текот на 14 век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]