Џамија Хаџар Катун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Хаџар Катун
مزگت هاجه رخاتوون
Sanandaj Hajar Khatoun.jpg
Поглед кон влезот на џамијата
Основни податоци
МестоСананда, Иран
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Хаџар Катун (курдски:مزگت هاجه رخاتوون ) е џамија која се наоѓа во Сананда, Иран.