Џамија Рибат-и Шараф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рибат-и Шараф
Основни податоци
Место Иран
Религија Ислам
Држава Иран
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Џамијата Рибат-и Шараф е џамија која се наоѓа блиску Нишапур, Иран. Изградена е во 12 век.