Џамија Рибат-и Шараф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибат-и Шараф
Основни податоци
МестоИран
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Рибат-и Шараф е џамија која се наоѓа блиску Нишапур, Иран[1]. Изградена е во 12 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ribat-i Sharaf“. Archnet. Посетено на 2020-06-18.