Џамкаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата Џамкаран
Jamkaran Mosque-3855.jpg
Основни податоци
Место Кум, Иран.
Припадност Ислам
Мреж. место Официјална веб страна
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Куполи 3
Минариња 2

Џамијата Џамкаран е муслимански храм кој се наоѓа во Кум, Иран.