Џамкаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата Џамкаран
Jamkaran Mosque-3855.jpg
Основни податоци
МестоКум, Иран.
ПрипадностИслам
Мреж. местоОфицијална веб страна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи3
Минариња2

Џамијата Џамкаран е муслимански храм кој се наоѓа во Кум, Иран.