Џамија ел-Наби

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Ал-Наби)
Џамија Ал-Наби
Основни податоци
МестоКазвин, Иран
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Наби е џамија која се наоѓа во Казвин, Иран. Џамијата се протега на околу 14 000 m²[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Al-Nabi Mosque in Qazvin“. Mehr News Agency (англиски). 2012-03-05. Посетено на 2018-02-02.