Џамија Гохаршад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата Гохаршад
Основни податоци
МестоХорасан, Иран
Припадностислам
Осветен1418
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Гохаршад е џамија која се наоѓа во Хорасан, Иран. Џамијата била изградена во 1418 година[1] од страна на архитектот Гавамедин Ширази. Во 1911 година, џамијата била оштетена од страна на руските бомбардери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Upham Pope, Arthur (1965). Persian Architecture: The Triumph of Form and Color. New York. ISBN 978-0-8076-0308-6.