Наинска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наинската џамија
Jome Mosque (friday Mosque) Naein -aliafsah.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоНаин, Иран.
Припадностислам
Осветен9 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Наинската џамија е џамија која се наоѓа во Наин, Иран. Ова е една од најстарите џамии во Иран, градена во 9 век и реконструирана во 11 век.