Имам Реза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Имам Реза
Основни податоци
Место Кашан, Иран
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Мавзолејот Имам Реза (персиски: حرم اما رضا) е муслимански објект кој се наоѓа во Мешхед, Иран. Комплексот опфаќа музеј, библиотека, гробишта и џамија. Овој објект претставува и вистинска туристичка атракција кој е посетуван од страна на околу 20 000 000 верници годишно.