Удинезе Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Удинезе Калчо
Udinese Calcio
Целосно име Udinese Calcio SpA
Прекар(и) Малите зебри
Основан 1896
Терен Стадион Фриули
Удине, Италија
(Капацитет: 30,642)
Сопственик Џампаоло Поцо
Претседател Италија Франко Солдати
Тренер Италија Франческо Гвидолин
Лига Серија А
2011–12 Серија, 3-ти
Веб страна Официјално мрежно место
Kit left arm udinese1213h.png
Team colours
Kit body udinese1213h.png
Team colours
Kit right arm udinese1213h.png
Team colours
Kit shorts whitestripes2.png
Team colours
Kit socks whitehorizontal.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm udinese1213a.png
Team colours
Kit body udinese1213a.png
Team colours
Kit right arm udinese1213a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm udinese1213t.png
Team colours
Kit body udinese1213t.png
Team colours
Kit right arm udinese1213t.png
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Удинезе Калчо е италијански фудбалски клуб од градот Удине, кој се натпреварува во Серија А.

Клубот е основан во 1896 година, под името Società Udinese di Ginnastica e Scherma. Традиционално, Удинезе настапува во црно-бели дресови, а своите домашни натпревари ги игра на Стадионот Фриули, кој е со капацитет од 30,642 места. Најголемите успеси на клубот во домашното првенство му се второто место во сезоната 1954-55, и третото место освоено во два наврати во сезоните 1997-98 и 2011-2012. Од успесите на Удинезе на меѓународната сцена можат да се издвојат освојувањето на Интертото купот во 2000 година, големиот број на учества во Купот на УЕФА, како и единственото учество во нивната историја во Лигата на шампионите во сезоната 2005-06.

Стадион[уреди]

Моменталниот стадион на Удинезе Фриули бил отворен во 1976 година за да го замени дотогашниот нивен дом Стадионот Морети. Во 1990 година Фриули бил домаќин на три натпревари од групата Е на Светското првенство што се играше во Италија. Истотака Фриули е и повремен домаќин на натпреварите на италијанската фудбалска репрезентација. Последен пат репрезентацијата играше на овој стадион на 10 септември 2008 против Грузија во квалификациите за светското првенство во фудбал 2010 година.

Играчи[уреди]

Моментален Состав[уреди]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Србија ГМ Жељко Бркиќ
3 Бразил СР Алан
4 Италија ОД Габриеле Анџела
5 Бразил ОД Данило
6 Италија СР Марко Давиде Фараони
7 Гана СР Емануел Агијеманг-Баду
8 Србија ОД Душан Баста
9 Бразил НП Барето
10 Италија НП Антонио Ди Натале (К)
11 Италија ОД Маурицио Домици
13 Шведска НП Матијас Ранеги
16 Италија ОД Андреа Кода
17 Мароко ОД Мехди Бенатија
21 Италија СР Андреа Лазари
Бр. Нац. Позиција Играч
24 Колумбија НП Луис Муриел
25 Италија ГМ Даниеле Падели
26 Италија ОД Џовани Пасквале
27 Колумбија ОД Пабло Армеро
31 Италија НП Диего Фабрини
34 Бразил ОД Габриел Силва
37 Аргентина СР Роберто Переира
66 Италија СР Џампиеро Пинци
75 Франција ОД Томас Хорто
77 Бразил СР Мајкосуел
88 Бразил СР Вилијанс
93 Полска ГМ Војчех Павловски
94 Полска СР Пиотр Зиелински

Познати поранешни играчи[уреди]

Италија
Германија


Бразил
Аргентина
Шпанија
Данска


Гана
Чешка
Чиле
Белгија
Перу

Освојувачи на титули[уреди]

Светски шампиони
Шампиони на Европа

Листа на играчи со најмногу настапи за клубот[уреди]

Антонио Ди Натале со 165 постигнати голови е најдобар клупски стрелец на Удинезе во шампионатните натпревари и втор по бројот на настапи
# Играч Во клубот Натпревари
1 Италија Валерио Бертото 1993–2006 334
2 Италија Антонио Ди Натале 2004–денес 311
3 Италија Дино Галпароли 1981–1990 280
4 Италија Лујиџи Зорзи 1936-1942 и 1949-1956 280
5 Италија Џампиеро Пинци 2000–2008 и 2010-денес 263
6 Италија Северино Феруљо 1939-1946 и 1947-1952 261
7 Италија Алсандро Калори 1991-1999 255
8 Аргентина Роберто Н. Сенсини 1989-1993 и 2002-2006 240
9 Италија Паоло Поџи 1994-2000 233
10 Италија Ренато Валенти 1955-1964 231

Статистика и скор[уреди]

Учество во првенства[уреди]

Ниво Категорија Учества Деби Минатата сезона Вкупно
Прима Дивизионе 2 1922-1923 1925-1926 43
Серија А 41 1950-1951 2013-2014
Секонда Дивизионе 2 1923-1924 1924-1925 23
Прима Дивизионе 2 1926-1927 1927-1928
Серија Б-Ц Алта Италија 1 1945-1946
Серија Б 18 1930-1931 1994-1995
Прима Дивизионе 5 1928-1929 1934-1935 24
Серија Ц 19 1935-1936 1977-1978

Титули[уреди]

Надворешни врски[уреди]