White Tiger (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
White Tiger
ЖанровиХард-рок
Хеви метал
Глам метал
СоработнициBlack Sabbath
Criss
Kiss
Поранешни членови
Марк Џон
Дејвид Донато
Мајкл Нортон
Брајан Џејмс Фокс

White Tiger беше американски глам метал бенд.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бендот бил основан од страна на поранешниот гитарист на бендот Kiss, Марк Џон и поранешниот пејач на бендот Black Sabbath, Дејвид Донато, како и од помладиот брат на Марк Џон, басистот Мајкл Нортон, и тапанарот Брајан Џејмс Фокс.

Бендот чиј глам метал имиџ и звук бил прилично сличен на бендот Kiss, бил изоставен од својата издавачка куќа кон крајот на 1986 година откако раководството согледало дека нема хитови на нивниот премиерен истоимен албум.

На 5 април 2007, Марк Џон починал од мозочно крварење на 51 годишна возраст.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • White Tiger (1986)