Вини Винсент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вини Винсент
Vinnie Vincent
Животописни податоци
Родено имеВинсент Џон Кусано
Vincent John Cusano
Роден(а)6 август 1952
Бриџпорт, Конектикат, САД
ЖанровиХард рок, хеви метал, глам метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиГитара
Период на активност1982-1984
СоработнициVinnie Vincent Invasion, Kiss, Ден Хартман, Treasure, Laura Nyro, Warrior, Heat

Винсент Џон Кусано (англиски: Vincent John Cusano; роден на 6 август 1952 во Бриџпорт, Конектикат), попознат како Вини „Виз“ Винсент (Vinnie "Wiz" Vincent), е американски гитарист и текстописец, најпознат по неговото кратко членство во рок групата Kiss. Денес е член на групата Vinnie Vincent Invasion[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central High School Biography of Vinnie Vincent“. Архивирано од изворникот на 2012-02-06. Посетено на November 3, 2011.
  2. „Vinnie Vincent:Biography“. MSN.Com. Архивирано од изворникот на July 14, 2014. Посетено на November 3, 2011.