Ерик Сингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерик Сингер
Eric Singer
Биографски податоци
Родено име Ерик Дојл Менсингер
Eric Doyle Mensinger
Роден(а) 12 мај, 1958
Потекло Кливленд, Охајо, САД
Жанрови Хард рок, хеви метал
Занимања Тапанар
Инструменти Тапани, вокали
Период на активност 1984 - сѐ уште
Соработници Лита Форд, Гери Мур, Black Sabbath, Badlands, Алис Купер, Kiss
Мреж. место http://www.eric-singer.com

Ерик Дојл Менсингер (англиски: Eric Doyle Mensinger) (роден на 12 мај, 1958 во Кливленд, Охајо), попознат како Ерик Сингер (Eric Singer), е американски тапанар на рок-групата Kiss и на пејачот Алис Купер. Во последниве две декади, Ерик се појавил на преку 50 албуми и свирел со изведувачи како Лита Форд, Black Sabbath и Badlands.