Vinnie Vincent Invasion

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vinnie Vincent Invasion
Потекло Лос Анџелес, САД
Жанрови Хард-рок
Хеви метал
Глам метал
Shred metal
Период на активност 1984-1989
Издавачи Chrysalis Records
Соработници Kiss
Slaughter
Поранешни членови
Вини Винсент
Марк Слотер
Dana Strum
Bobby Rock
Robert Fleischman
Hirsh Garmer
Jimmy Waldo
Gary Shea

Vinnie Vincent Invasion (се чита: Вини Винсент Инвежн) бил американски хеви метал/глам метал бенд, формиран во 1984 година од поранешниот гитарист на групата KISS, Вини Винсент.