Ејс Фрели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејс Фрели
Ace Frehley
Фрели со неговата гитара од којашто излегува огномет (2000)
Животописни податоци
Родено имеПол Дејниел Фрели
Paul Daniel Frehley
Познат(а) и какоSpaceman
Роден(а)27 април 1951
Бронкс, Њујорк, САД
ЖанровиХарк рок, хеви метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиГитара, вокали
Период на активност1965-сѐ уште
СоработнициKiss и Frehley's Comet

Ејс Фрели (англиски: Ace Frehley) (роден 27 април 1951) — американски гитарист и поранешен член на рок-групата Kiss. Со своите настапи ја воодушевувал публиката, а бил познат како Spaceman поради шминката и оклопите што ги носел на настапите со Kiss.